Mielőtt arról írnék, hogy kerültem kapcsolatba a sztómával, és miért használok T/1 személyt, az érintettek számára szeretnék megadni néhány nagyon fontos információt.
1) velünk nem közölték a kórházban, hogy segítséget kaphatunk: az otthonápolási szolgálat területileg illetékes növére 4 x 14 alkalommal jöhet segíteni kötéscsere ill. sztómaápolás és a sztómával kapcsolatos teendők betanítására (mi az első 14 alkalmat egyben (heti 7 nap kétszer), attól kezdve heti 3 alkalommal vesszük igénybe). Ehhez az kell, hogy a kórházi zárójelentésen szerepeljen e szolgáltatás igénybevételére való jogosultság! Mire a zárójelentéssel a beteg távozik a kórházból, a háziorvossal elindítható az otthonápolási szolgálat listájára való felkerülés. Az otthonápolási nővér csak olyan napokon mehet a sztómáshoz, amikor egyéb egészségügyi intézményt nem látogat. Hozzánk már a második otthon töltött napon jött.
2) Ha sztóma körül székletkifolyás és pangás miatt felmaródik a bőr, hagyományosan “levegőztetni” ill. Neogranormonnal javasolt kezelni a sérült felületet. Ilyenkor több probléma is adódik, ami nagyon megkeserítheti az újdonsült sztómás életét. Először is, a sérült felület nedvedzik, következésképpen a sztómazsák ragasztója elenged, a széklet pedig elszabadul. A Neogranormon kíváló krém, szépen hámosít, ám nagyon zsíros, nehezen távolítható el, és amire rosszul ragad a zsák ragasztós felülete. A krém eltávolítása nehéz, adott esetben megint nedvedző felületet hagy a sérült bőrön és indul az újabb leválós ciklus.
Égési sérüléseim levendula olajos kezeléséből tudom, hogy a levendulaolaj szépen hámosít (micsoda meglepetés, ez a Neogranormon egyik hatóanyaga!). Igen ám, de a sérült bőrt úgy égeti, mint a parázs, használata kerülendő. Hasonlóan fájdalmas a gyógyászati segédeszköz boltban kapható, sztómásoknak javasolt bőrápoló kendőcske használata is. Mivel természetgyógyászként dolgozom, kipróbáltam egy saját készítményt és ezt szeretném most megosztani:
Egy csipet (kb. 1 evőkanálnyi) szárított kamilla, egy csipet szárított körömvirág, egy csipet szárított levendula virágot és egy darabka Aloe vera növény (élő) meghámozott, sárga résztől megtisztított és lemosott zselés belsejét nagyon kevés vízben (kb. 1/2 dl) leforrázom, kb. 5 pecig állni hagyom, botturmixszal leturmixolom, majd finom szitán leszűröm. Ebből a keverékből egy evőkanál kell egy kezeléshez, de ez a mennyiség kb. 10 alkalomra elegendő tiszta, átlátszó levet ad, amit a desszertes dobozokban található műanyag bonbontartókban evőkanálnyi mennyiségekben lefagyasztok. Használat előtt a “gödröcskéből” kiveszem a fagyott anyagot, ha van idő hagyom kiolvadni, ha a tervezettnél hamarabb van rá szükség, szívfájdalom nélkül microhullámú sütőben egy picit megolvasztom (15-20 másodperc!!) (maradhat benne jeges rész, majd felolvad, hiszen kis mennyiségről van szó) és tapasztalatom szerint mikrózás után is tökéletesen hatékony. A sztómazsák levétele, a terület széklettől való megtisztítása után jöhet a zuhanyozás (ha a sebek állapota engedi, ez kb. 1 hét – 10 nap), majd a sztóma környékének szárazra “törölgetése” (kozmetikai vattát használunk, mert a vatta egy vékony nem foszló réteggel borított), és jöhet a nem gyógynövényes lével való kenegetés. Ezt az evőkanálnyi mennyiséget úgy használjuk el, hogy az újabb réteg felkenése előtt mindig hagyjuk rászáradni az előzőt. A sztómás személy fekhet, ülhet, és legalább 1 órán át hagyja szellőzni, száradni a sérült bőrfelületet. Látványosan javaul a sérült bőr állapota, már egy kezelés után is, ráadásul a zsák minden gond nélkül feltapad, és a levételekor nem szakad le a sérült részről a védő heg.
3) ha sérült bőrre ragasztják fel a sztómazsákot, ha épp nem válik le a nedvedzés miatt a zsák, annyira erősen rá tud tapadni a bőrre, hogy a bőr elszakításával járhat az eltávolítási kísérlet. Ilyenkor érdemes vizes vattapamaccsal milliméterről-milliméterre levarázsolni a zsákot a bőrről.
4) ha valaki nehezen fogadja el a sztómát, kérjen pszichológustól segítséget, erre is jogosul!
5) elméletileg ápolási díjat (kb. 28.000 Ft) lehet igényelni egy sztómás beteg ellátására (ami mellett 4 órában lehet dolgozni), de csak akkor ha az egy főre jutó nettó jövedelem ezt lehetővé teszi.
Mára ennyi, remélem segítettem a megadott információkkal.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: